Fotoradary nie zarabiają

PDF Drukuj Email
środa, 25 kwietnia 2012 06:13

Na 800 masztach w Polsce znajduje się 70 fotoradarów, są niezwykle drogie i nie zarabiają zaplanowanej kwoty 100 milionów złotych!

 

fotoradarPlany założone przez ministra finansów mówiły, że w tym roku z fotoradarów do kasy wpłynie 1,2 mld zł. Fakty na dzień dzisiejszy są inne. Od początku roku do wczoraj fotoradary zarobiły tylko 7 mln zł. W dodatku jest to wartość wystawionych mandatów, a nie już wyegzekwowanych. Pomimo najwyższych nakładów na rozbudowę sieci fotoradarów i jej obsługę eksperci twierdzą, że nie ma najmniejszych szans na realizację początkowego planu.

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, dla której minister finansów Jacek Rostowski podpisał budżet ośmiokrotnie większy niż w latach poprzednich tłumaczy , że dotychczasowe wpływy z fotoradarów są na niższym poziomie, ponieważ system nie jest jeszcze optymalny i wciąż rozbudowywany. Wg. GITD wpływy są dużo większe ponieważ część mandatów nie została jeszcze wystawiona. Zapowiadają poprawę ściągalności mandatów. Obecnie postępowanie w sprawach zdjęć z fotoradarów toczy się w trybie wykroczeniowym. GITD podjęło działania, które zmierzają do zmian przepisów i przejścia w tryb postępowania administracyjnego i odpowiedzialności właściciela pojazdu.

Do końca mają ma zostać rozstrzygnięty przetarg na zakup nowych 300 urządzeń, które zaczną działać w lipcu. Wśród 70, które aktualnie wiszą na Polskich masztach mają znaleźć się także modele dużo lepsze, które są w stanie wychwycić naraz kilka pojazdów przekraczających prędkość. Taki fotoradar wisi w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Witosa i Sobieskiego. Od początku roku zarobił już milion złotych.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież