Rowerzysta bez punktów karnych

PDF Drukuj Email
środa, 23 maja 2012 06:12

rowerzysta_punkty_karne

 

Od 9 czerwca zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, w którym kierowcy za wykroczenie otrzymają więcej punktów niż dotychczas. Zgodnie z tym nawet gdy rowerzysta ma prawo jazdy i  narusza przepisy nie utraci uprawnień do prowadzenia pojazdów.

 

Zmiany takie wprowadzi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych, które już pojawiło się w Dzienniku Ustaw.

To byłoby niesprawiedliwe, gdyby rowerzystom posiadającym prawo jazdy groziło odebranie uprawnień za przekroczenie limitu punktów karnych za wykroczenia popełnione na rowerze - uzasadnia Małgorzata Woźniak.

Brak punktów karnych dla rowerzystów nie oznacza jednak dla nich zupełnej bezkarności. Po naruszeniu przepisów o ruchu drogowym grozi im mandat. Oprócz tego podlegają także karze za typowe naruszenia tylko dla rowerów.

Przypominamy, że przepisy nakazują korzystać z pasa ruchu dla rowerów kiedy tylko są one utworzone. Cyklista, który mimo utworzonej drogi rowerowej porusza się po jezdni zostanie ukarany mandatem w wysokości 50 zł. Po chodniku rowerzysta może jechać tylko jeżeli chodnik ma więcej niż 2 metry szerokości i usytuowany jest obok drogi. po której pojazdy mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h, opiekuje się dzieckiem do 10 roku życia w trakcie jazdy lub gdy warunki pogodowe nie zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty np. opady deszczu lub śniegu. W przypadku jazdy po chodniku rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Można jechać obok siebie po drodze tylko w momencie, gdy nie utrudnia się ruchu innym pojazdom. Za złamanie tego prawa cykliście grozi mandat 200 zł.

Ciekawostką jest, że w niektórych miejscach rowerzysta jest zmuszony łamać prawo. Np. gdy jedzie po drodze z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku z czego jeden to bus pas. Rowerzysta więc albo blokuje pojazdy jadące za nim (200zł mandatu), albo jedzie bus pasem (100 zł mandatu).

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież